ВНИМАНИЕ! ПРОЧТИТЕ ЭТО ОБРАЩЕНИЕ!!! |
Род:Мартосы
Материал из Родовод.
Мартосы - старорусский, малороссийский, украинский и российский, русский и казачий род (роды).
[править] Заметки
В “Энциклопедическом Словаре” Брокгауза и Ефрона, а также в “Большой Энциклопедии” Южакова, издававшихся в начале нашего столетия в Санкт-Петербурге, находим следующие сведения: “Мартос” — главный город в испанской провинции Хаен, старинный город, который в 1225 году был отнят Фердинандом 3-м у мавров и подарен ордену Калатравы. (Орден рыцарей Калатравы, военное крыло цистерцианских монахов, был основан в 1158 году. Их эмблема — крест, образованный из четырех лилий (fleurs de lys) , служивших символом французского королевства. Эти воины-монахи участвовали вместе с рыцарями-крестоносцами во многих битвах против сарацин. Прим. ред.) В той же провинции возвышается гора, называемая “Мартос.” От этого города получили свою фамилию маркизы “дэ Мартос” в Испании. Там же был известен государственный деятель под фамилией Мартос, дон Кристино (1830-1893). Остальные фамилии Мартос в Испании в Энциклопедию не вошли, но их должно быть много, как в России Ивановы или Петровы.
В России фамилия Мартос появилась от испанского эмигранта, который сперва поселился на юге России в Украине, а оттуда в своем потомстве распространился в разных городах России. Так, напр., Алексей Иванович Мартос, писатель и историк (1790-1842), который написал “Историю Малороссии” в 3 томах и письма о Восточной Сибири, а также ряд других сочинений; Мартос, Иван Петрович (1750-1835), знаменитый скульптор, ректор академии художеств в Санкт-Петербурге. Наиболее выдающиеся его произведения — памятник Минину и Пожарскому в Москве, памятники — Александру 1-му в Таганроге, Ришелье в Одессе, Потемкину в Херсоне, Ломоносову в Холмогорах, колоссальная бронзовая статуя святого Иоанна Крестителя в портике Казанского собора в Санкт-Петербурге и др.; Мартос, Иван Романович (1760-1831) учился в Киевской духовной академии, мистик и масон; Мартос, каменец-подольский помещик, издатель сборника стихов украинского народного поэта Тараса Шевченко “Кобзаря” в 1860-х года; генерал Мартос, участник 1-ой мировой войны (1914-1918), полтавец; Мартос, министр Украинской республики в 1918-1919 годах, умер в эмиграции.
Как видно из этого обзора фамилия Мартос была распространена на Украине. Украинские националисты считают ее своей, украинской.
В Западной Белоруссии фамилия Мартос появилась только в одном месте, в имении барона Гартинг в деревне Крутой Берег, где служил мой дед Доминик Фран-цевич. Его единственный сын, Викентий Доминикович Мартос (1868-1922), был моим родным отцом.
Находясь в Буэнос Айресе (Аргентина), я нашел в Телефонной книге этого города 46 фамилий Мартос, которые были испанского происхождения. Эту же фамилию я встретил в Телефонной книге гор. Нью Йорка, а также в Сиднее (Австралия).
В заключение могу сказать, что мои далекие предки были испанцами, но в России обрусели и забыли о своем происхождении. Мой дед по-испански вряд ли говорил, и мой отец ничего не вспоминал об этом. Испанских традиций в нашем доме не было, в молодости я не знал и даже не подозревал, что моя фамилия иностранная, испанская.
Родовід Мартосів наведено в «Малоросійському родословнику, т. 3» В.Л. Модзалевського (1882–1920), виданому 1912 р. Засновниками роду були лохвицький сотник (1693–1698), а потім лубенський полковий суддя (1698–1706) Мартин Васильович Мартос (? –1708) і його брат Павло Васильович Мартос (?–1745), лохвицький сотник (1699–1708, 1710–1712) і лубенський полковий обозний (1712–1737). В історичних документах зустрічається написання прізвища як Мартус, духовний заповіт (1695) полковника Лубенського Григорія Михайловича Гамалії (?–1702) підписав, в числі інших, Павло Мартус. Зустрічається також написання прізвища на український лад – Мартосенко. Мартин і Павло Мартоси, як і їх батько Василь, переселилися до Лохвиці на Полтавщині з правого берега Дніпра. За родовими переказами Василь Мартос був польським шляхтичем.
Батько майбутнього скульптора був сотенним отаманом (помічником сотника), тобто І.П. Мартос походив із козацької старшини. А дворянином його батько міг стати набагато пізніше. Комісії по встановленню дворянства козацької старшини в Малоросії були засновані 1781 р. і почали роботу в 1783 р. Найлегший шлях до дворянства забезпечувала наявність документів, що підтверджували польське шляхетство. Відомості про шляхетство Мартосів містяться в … публікації В.В. Кривошеї (Козацька старшина Гетьманщини. Енциклопедія. – К., 2010). Засновники роду Мартин і Павло Мартоси були шляхтичами герба «Осорія». Але під час пожежі в домі Павла Мартоса всі документи згоріли.
Хоча І.П. Мартос був російським скульптором і походив з української козацької старшини, але через «невітчизняне» прізвище дехто сприймав його як іноземця, будувалися різні гіпотези про походження роду Мартосів. За однією з гіпотез І.П. Мартос походив із греків. Ця гіпотеза заснована лише на грецькому прізвищі Мартос, вона не пояснює, як ті греки з’явилися на Правобережній Україні і стали польськими шляхтичами, а вже звідти переселилися на лівий берег Дніпра... Схоже, що І.П. Мартос і сам підтримував легенду про своє грецьке походження. Ось одна цитата: «Іван Петрович Мартос ще до того, як став ректором Академії мистецтв у Петербурзі, неодноразово відвідував Бетанкура, що жив з сім'єю в Юсуповському палаці на Фонтанці. Мартос дуже не любив говорити по-російськи, не дивлячись на те, що народився в Малоросії і з шести років навчався в Петербурзі. За національністю він був грек, і говорити по-російськи йому завжди було важко. Тому він швидше сходився з французами і англійцями, ніж зі співвітчизниками. У сім'ї Бетанкура, де зазвичай говорили по-англійськи, а при сторонніх по-французьки, Мартос відчував себе затишно». Іван Петрович просто жартував, підіграючи чуткам про своє грецьке походження при поясненні причини частих візитів в будинок Бетанкура, а деякі гості сприймали його висловлювання за чисту монету. А причина полягала в іншому. Скульптор вільно володів французькою, а також італійською мовами, але спілкуватися французькою мовою було просто ніде. Проживав він у службовій квартирі Академії мистецтв, в аристократичні салони не був вхожим, а візити в дім Бетанкура дозволяли попрактикуватися у французькій мові.
За іншою гіпотезою Мартоси походили з іспанського роду. Цю гіпотезу відстоював один з носіїв прізвища Мартос. В Іспанії є старовинне місто Мартос в іспанській провінції Хаен. В іспанській, та й у французькій традиції, було прийнято приймати прізвища від назв міст. В Іспанії є відомим рід маркізів де Мартос, в даний час прізвище Мартос широко поширене як в Іспанії, так і в Латинській Америці. На думку автора гіпотези, в Росії прізвище Мартос з'явилася від іспанського емігранта, який оселився на півдні Росії в Україні, а звідти через своє потомство поширився в різних містах Росії.Ця гіпотеза ще менш імовірна, ніж попередня, вона заснована лише на існуванні в Іспанії прізвища Мартос, а інших доказів немає. Та й варіант прізвища «Мартус» у іспанців, як і у греків, від нього не утворюється.
З середини XIII століття до 1795 р. в Східній Європі існувало Велике князівство Литовське, спочатку як окрема держава, а потім у складі федерації Річ Посполита (Королівство Польське і Велике князівство Литовське). До складу князівства входила Білорусія, більша частина тодішньої України, південно-західні землі Росії, Литва, Латвія, частина Естонії та навіть лівобережна частина Молдавії. Як пишуть, прізвище Мартос може походити від аналогічного імені, яке є балтійським варіантом церковного чоловічого імені Мартін, по-латині Martius, що означає присвячений Марсу. Пишуть також про мирську форму цього імені – Март. Від цього імені і утворено прізвище Мартус. Таким прізвищем підписував деякі документи засновник одного з лохвицьких родів Павло Мартос, та й хутір Мартосів на Київщині називався Мартусівським. Прізвище Мартус, швидше за все, латиське, в переліку латиських імен є ім'я Marts, а при утворенні прізвища від імені використовуються закінчення -is, -us. Діловодство у Великому князівстві Литовському велося західноруською мовою, яку також називають староукраїнською. Засновники роду Мартин і Павло Мартоси походили з польської шляхти і були грамотними, у них не було проблем у спілкуванні з козацькою старшиною Лівобережної України, яка також користувалась староукраїнською мовою. Тому гіпотеза про балтійське походження прізвища Мартос є найбільш вірогідною.
Всего записей в роду «Мартосы»: 84
Ниже показаны 50 результатов, начиная с № 1.
Просмотреть (предыдущие 50) (следующие 50) (20 | 50 | 100 | 250 | 500).
- ♀ N. Лукинична Мартос (Верещака)
- ♂ Євген Петрович Мартос
- ♂ Іван Васильович Мартос
- ♂ Іван Михайлович Мартос
- ♀ Александра Йосифовна Мартос (Мозыра) р. 1907
- ♂ Алексей Иванович Мартос р. 1790 ум. 1842
- ♂ Анастасия Ивановна Мартос
- ♀ Анастасия Ивановна Мартос (Лузанова) р. 1783
- ♂ Андрей Яковлевич Мартос
- ♀ Анна Яковлевна Мартос (Новицкая)
- * ♂ Антон Викентьевич Афанасий Мартос р. 8 сентябрь 1904 ум. 3 ноябрь 1983
- ♂ Арсен Григорович Мартос р. оц. 1858
- * ♂ Батько Петра і Михайла Мартос
- ♂ Борис Миколайович Мартос р. 1879 ум. 1977
- ♂ Василий Иванович Мартос
- ♂ Василий Иванович Мартос р. 1792 ум. 1865
- * ♂ Василь Мартос
- ♂ Василь Мартинович Мартос
- ♂ Василь Павлович Мартос
- ♀ Вера Ивановна Мартос (Егорова)
- ♀ Вера Петровна Мартос (Родендорф)
- ♂ Вячеслав Алексеевич Мартос
- ♀ Ганна Михайлівна Мартос
- * ♂ Георгий Георгиевич Мартос р. 1898 ум. 1998
- * ♂ Григорій Мартос
- * ♂ Дмитрій Павлович Мартос
- ♀ Екатерина Андреевна Мартос (Брежинская)
- ♀ Екатерина Ивановна Мартос (Глинка)
- * ♀ Елена Эдуардовна Гамбс (Мартос)
- ♀ Елена Яковлевна Мартос (Жуковская)
- ♀ Елизавета Петровна Мартос (Жуковская)
- ♂ Иван Андреевич Мартос р. 1772
- ♂ Иван Мартинович Мартос
- ♂ Иван Петрович Мартос р. 1753 ум. 17 апрель 1835
- ♂ Иван Романович Мартос р. 1760 ум. 1831
- ♂ Йосиф Михайлович (Миколайович?) Мартос р. 3 апрель 1872
- ♂ Кондратий Иванович Мартос р. 1795
- ♀ Ксения Йосифовна Мартос р. ок. 1906?
- ♂ Лука Мартос
- ♀ Любовь Ивановна Мартос (Мельникова)
- ♀ Марианна Адреевна Мартос (Значко-Яворская)
- ♀ Мария Мартос
- * ♀ Мария Ивановна Балаклеева (Мартос)
- ♀ Мария Яковлевна Мартос (Пищанская)
- ♂ Мартин Васильевич Мартос ум. 1708
- ♀ Марія Павлівна Мартос
- * ♂ Микола Мартос
- ♂ Микола Миколайович Мартос р. 20 ноябрь 1858 ум. 14 октябрь 1933
- ♂ Микола Сергійович Мартос
- * ♂ Миколай Мартос
Просмотреть (предыдущие 50) (следующие 50) (20 | 50 | 100 | 250 | 500).