Александра Ивановна Псёл р. 1817

Материал из Родовод.

Запись:722466
Перейти к: навигация, поиск
Род Псёлы
Пол женщина
Полное имя
от рождения
Александра Ивановна Псёл
Родители

Иван Михайлович Псёл [Псёлы]

Наталья Степановна Вовковнякова (Псёл) [Вовковняки]

События

1817 рождение:

Заметки

Під впливом Шевченка Варвара Миколаївна почала писати. Вдалою пробою пера вважається оповідання "Дівчинка". Поет сказав, що це "страшна поезія" і що він "ніколи за своє життя не відчував подібного". Відгук поета надихнув княжну на роботу над повістю про Шевченка "Німа любов". В головних героях твору Березовського і Радимовій ми без сумніву впізнаємо Шевченка і Рєпніну. В реальних життєвих картинах повісті Шевченко постає як в позитивному, так і негативному світлі, і саме тут Варвара вперше назвала поета геніальним.

Серед Яготинських домочадців Тарас Григорович виявляв особливу симпатію до Глафіри Псьол, наймолодшої з трьох сестер-сиріт, які були родичками М. В. Гоголя та вихованками Варвари Миколаївни. За словами Рєпніної, Глафіра зачарувала Шевченка і "зоря чистої поетичної любові спалахнула і нім". І не тільки Шевченка. Люди, які знали Глафіру Іванівну, не можуть забути її розумної і світлої витонченості, поєднаної з незвичайною обдарованістю. З малярських робіт Глафіри відомі альбомний портрет Шевченка, портрет Варвари Миколаївни, княгині Варвари Олексіївни, портрет князя Рєпніна та чоловіка художниці П. Дуніна - Борковського.

Чудовим поетичним даром, який високо цінував Шевченко, володіла Олександра Псьол. Із поезій Олександри особливо подобалась Тарасу Григоровичу "Свячена вода": "А переверніть пудові журнали, та пошукайте, чи намає там чого-небудь такого, як "свячена вода" - і не шукайте, бо їй - Богу, не знайдете". Шевченко згадував вірш і на засланні і просив свого друга Андрія Івановича Лизогуба прислати йому цей вірш, щоб "свячена вода" зросила його "в'януче серце". Через усе життя Олександра пронесла в своєму серці палку любов до Т. Г. Шевченка. Вона проводжала його в останню путь.


Ближайшие предки и потомки

Прародители
Михайло Григорьевич Псёл
войсковое звание: гетманский войсковой старшина
войсковое звание: сотник Остёрский
войсковое звание: секунд-майор в 1785 году
брак: Анастасия/Татьяна/ Андреевна Тризна (Псёл)
Дмитрий Андреевич Тризна
рождение: 1765
смерть: 1831
Иван Андреевич Тризна
рождение: между 1752 и 1754
брак: Ирина Прохоровна Забела (Тризна)
смерть: между 1812 и 1814
Степан Вовковняк
...: надворный советник
Прародители
Родители
Родители
 
== 3 ==
Евдокия Ивановна Псёл (Лукашевич)
рождение: 1815, Российская империя
...: знакомая с Тарасом Шевченко с 1843 года
брак: Владимир Акимович Лукашевич
Николай Иванович Псёл
рождение: 2 апрель 1818
войсковое звание: 1844, унтер-офицер Коліванского егерского полка
== 3 ==

Личные инструменты
На других языках