Венцеслав Венжик Хмельницкий

Материал из Родовод.

Запись:249506
Перейти к: навигация, поиск
Род Хмельницкие
Пол мужчина
Полное имя
от рождения
Венцеслав Венжик Хмельницкий
Вики-страница wikipedia:ru:Хмельницкий, Венцеслав

События

рождение ребёнка: Лаврентий Хмельницкий [Хмельницкие]

Заметки

Венжик Хмельницький (Венцеслав) (р. н. і см. невід.) — український військовий козацький діяч ХVІ ст., козацький полковник, наказний гетьман (1534—1536).

Гетьман українського козацтва (1534—1536). Прадід гетьмана Богдана Хмельницького. Походив з литовсько-українського роду. Належав до так званої боярської (рангової) шляхти. Прославився під час кримсько-польської війни (1534). Зібравши полки реєстрового козацтва та загони охочекомонних, він розгромив Кримську орду неподалік Заславля. Під час генеральної битви вдався до створення табору з возів, який згодом — як вид польового укріплення — буде дуже популярним серед козацтва.

"Історія русів" повідомляє: "По скону гетьмана князя О. Ружинського, року 1534-го, вибрали гетьманом із осавулів генеральних Венжика Хмельницького". Польський король затвердив це вибір, й новий гетьман отримав наказ виступити проти татар. Він зібрав під свою руку реєстрових козаків, полки охочекомонних і запоріжців, кілька польських гарнізонів.

В. Хмельницький добре знав тактику ординців, й козацькі війська перемогли переважаючи загони. Він побив орди під Заславом на Волині. Після перемоги гетьман здобув славу, адже всі розуміли, що він урятував не лише Україну, але й Польщу. Король відзначив заслугу Хмельницького перед Польщею спеціальною похвальною грамотою.

Після цього, за рішенням сейму та спеціальним указом короля Сигізмунда-Августа українські землі було виведено з-під юрисдикції Великого князівства Литовського й "до Польського королівства, як рівних до рівних, вільних до вільних" приєднано. Водночас, українську шляхту було урівняно в правах із польською аристократією.

Один з перших польських козацьких гетьманів, який згадується в документах.

Історія Русів: " Серед численних побитих і полонених військ Польських і Козацьких вбито там і Сотника Черкаського Полку Михайла Хмельницького, а сина його, молодого Зіновія Хмельницького, взято в полон і відправлено з іншими до Туреччини. Хмельницький той є нащадком Венжика Хмельницького, раніше бувшого Гетьмана Малоросійського; він, рахуючись у боярах, або ранговій Шляхті Малоросійській, мав у вічистому володінні своєму містечко Суботів з хуторами та значними вгіддями, а в ньому муровану церкву і монастир, предками його і ним споруджені. У службі військовій мав він чин Сотника в реєстровому Черкаському полку; але за характером, підсилюваним добрим достатком, значив вельможу краю тутешнього. Пошлюблена з ним була донька Гетьмана Богдана Анастасія, і від того шлюбу народжений син Зіновій Хмельницький дістав при хрещенні його друге ім'я, дідівське з матірнього боку, Богдан, дане йому звичаєм Римських Католиків од хрещеного батька його Князя Сангушка."


Ближайшие предки и потомки

 
== 1 ==
== 1 ==
Дети
Дети
Внуки
Михаил Лаврентьевич Хмельницкий
брак: Анастасия Фёдоровна Агафия Богдановна Ружинская (Хмельницкая)
войсковое звание: 1600, чигиринський городовий отаман
смерть: октябрь 1620, в битві на Цецорських полях з переважаючим турецьким військом
Внуки

Личные инструменты
На других языках