Андрей Афанасьевич Потебня р. 19 август 1838 ум. 20 февраль 1863

Материал из Родовод.

Запись:394256
Перейти к: навигация, поиск
Род Потебни
Пол мужчина
Полное имя
от рождения
Андрей Афанасьевич Потебня
Родители

Опанас Юхимович Потебня [Потебні]

Вики-страница wikipedia:ru:Потебня,_Андрей_Афанасьевич

События

19 август 1838 рождение:

20 февраль 1863 смерть:

Заметки

Андрій Опанасович Потебня (19 (31) серпня 1838 — 20 лютого (4 березня) 1863) — український військовик шляхецького роду, політичний діяч, учасник Польського визвольно го повстання 1863—64.

Брат філолога Олександра Потебні. В 1856 закінчив Констянтинівський кадетський корпус у Петербурзі. Служив у Шліссельбурзькому піхотному полку (з 1861 був підпоручникам). Став одним з організаторів і керівників таємної організації — «Комітет ро сійських офіцерів у Польщі». У червні 1862 залишив службу. 27 червня (9 липня) 1862 здійснив замах на царського намісника у Польщі Олександра Лідерса. Взяв участь у Польському повстанні 1863—64. Загинув у бою з російськими військами біля Піщаної Скелі.

Андрій Потебня народився 19 серпня 1838 року в селі Перекопівка на Роменщині Полтавської губернії. Батько Андрія — Панас Юхимович Потебня, козацького роду, походив із запорожців, був відставним штабс-капітаном — брав участь у війнах з Персією і Туреччиною в 1828–1829 роках. Служив судовим засідателем у Ромні, де мав будинок: у Перекопівці в нього був хуторець з п’ятьма кріпаками. У родині Потебні було п’ятеро дітей: чотири сини й одна донька. (Троє з чотирьох братів — Андрій, Петро і Микола — віддали свої життя у боротьбі з російським царизмом, стали революціонерами). Ерудований у багатьох наукових питаннях, володіючи кількома мовами, батько майбутнього героя визвольного повстання над усе цінував освіченість. Андрій був у сім’ї другим сином. Першому, Олександру, судилося стати відомим вченим, засновником так званого психологічного напряму у вітчизняній філології. Його іменем названо Інститут мовознавства Академії наук України.

У 1848 році батьки віддають десятилітнього Андрія до Орловського, а згодом до Полоцького кадетського корпусу. Відкритий 1835 року в древньому білоруському місті, корпус мав цілком конкретну мету: активно русифікувати дворянську молодь західних, недавно загарбаних губерній, подолати ворожі царській Росії настрої, які йшли з Польщі після потопленого в крові повстання 1830–1831 років.

Згодом 16-й випуск Полоцького кадетського корпусу, до якого належав Андрій Потебня, переводять до Петербурга. Андрій Потебня закінчив навчання в званні прапорщика і був направлений у 16-й Шліссельбурзький піхотний полк 4-ї піхотної дивізії, розквартирований у Варшаві. Між ним і людьми, до яких так рвалася його душа, постав мундир офіцера російської армії — мундир загарбника. Не допомагали ані досконале знання польської мови, ані вроджені щирість та доброта. Через два роки Потебню посилають у Царськосільську стрілецьку школу.

Там студентська громадськість перебувала під впливом діячів революційно-демократичного руху, зокрема друга Тараса Шевченка Зигмунта Сераковського, який називав себе «українцем з правого берега Дніпра». Дружба з ним і завершила формування поглядів Андрія Потебні. Діставши 1 грудня 1859 року свідоцтво І ступеня про відмінне закінчення офіцерської школи, він повертається до свого Шліссельбурзького полку в Польщу. І одразу знаходить однодумців.


Ближайшие предки и потомки

Прародители
Прародители
Родители
Опанас Юхимович Потебня
смерть: Перекопівка, Роменський уїзд, Полтавська губернія, Російська імперія
Родители
 
== 3 ==
Александр Афанасьевич Потебня
рождение: 1835
смерть: 29 ноябрь 1891, Харків
Андрей Афанасьевич Потебня
рождение: 19 август 1838
смерть: 20 февраль 1863
== 3 ==

Личные инструменты
На других языках